A daganatos megbetegedés Berián és családjának jól megszokott életét 2023 májusában forgatta fel. A különösen ritka betegség még az orvosok számára is kihívást jelentett, a kisfiút azonban nem törte meg.
A daganatos megbetegedés első jelei: minden egy szokatlan kiütéssel kezdődött
2023 májusában, amikor Berián még kétéves sem volt, szülei szokatlan bőrtüneteket észleltek kisfiukon. A bárányhimlőre emlékeztető kiütések nem múltak el, sőt a pelus alatti terület gennyesedni kezdett. Ekkor a család bőrgyógyászhoz fordult, azonban az orvos nem tudta azonnal felállítani a diagnózist, és meghatározni a probléma okozóját. Ennélfogva a Heim Pál Gyermekkórház Bőrgyógyászati Osztályán folytatták a három napig tartó kivizsgálást, ahol a szövettani mintavétel eredményeként kiderült, a kisfiú Langerhans-sejtes histiocytosisban szenved. Ez a rosszindulatú daganatos megbetegedés a test belső szerveit támadja meg, s olyan ritka, hogy az orvosok számára is kihívást jelentett felvenni vele a harcot.
A daganatos megbetegedés kezelése: kemoterápia és kihívások
A diagnózis után Berián az első kemoterápiáját 2023. október 30-án kapta meg, és azóta összesen 25 kezelésen esett át. Az első hónapokban heti rendszerességgel látogatták a kórházat, majd 2024 februárjától a kezelések háromhetes ciklusokban folytatódtak, míg végül október végén túlesett az utolsó kezelésen Berián. A kemoterápia az ő szervezetét sem kímélte, a mellékhatások miatt hányinger, étvágytalanság lépett fel a kisfiúnál. Mindeközben a család vállára is nagy fizikai és érzelmi terhet rakott ez az időszak.
A daganatos megbetegedés megpróbáltatásai, az állandó ingázás, a felborult napirend kihívásai közepette azonban állandó reménysugárt jelentett a kontrollvizsgálatok bizakodásra okot adó eredményei. Berián szervezete ugyanis pozitívan reagált a kezelésekre. Jelenleg pedig további kontrollvizsgálatok, és háromhavonta MR-vizsgálatok várnak a kisfiúra.
A család összefogása a daganatos megbetegedés ellen
Beriánnal a szülei folyamatosan ingáztak a kórházba, miközben az egyéb egészségügyi költségek is nagy anyagi terhet róttak a családi kasszára. Így a Gyermekleukémia Alapítvány által havonta biztosított 35 000 forintnyi családtámogatási összeget leginkább utazási kiadásokra és élelmiszerre fordította a család.
Viszont nem ők az egyetlen család, akiknek szükségük van segítségre. Ma Magyarországon mintegy 2000 gyermek küzd leukémiával és daganatos megbetegedéssel. A szülők a kezelések idejére minél nagyobb támogatást szeretnének nyújtani a kis betegeknek, azonban ez sokszor azzal jár, hogy a család egykeresetűvé válik.
A Gyermekleukémia Alapítvány ezekben a nehéz helyzetekben nyújt anyagi és lelki segítséget. A leukémiával és daganatos megbetegedéssel élő gyermekek gyógyulását te is segítheted. Így arra kérünk, ha teheted, akkor támogasd te is a kis betegek felépülését!
Ha pedig te is ismersz olyan családot, akinek szüksége lenne segítségre, akkor hívd fel a figyelmét a Gyermekleukémia Alapítvány családtámogatási programjára!