A daganatos megbetegedés elleni kezelések egyik legnagyobb ellensége a rezisztencia, vagyis az a pont, amikor a rákos sejtek ellenállóvá válnak a kezelésekkel szemben. Egy nemrég publikált kutatási eredmény alapján azonban úgy tűnik, hogy sikerül felvenni vele a harcot.
Daganatos megbetegedés kezelésének ellensége: a rezisztencia
A rezisztencia az a jelenség, amikor egy idő után a rákos sejtek ellenállóvá válnak az őket célzó kezelésekkel szemben. Ezen folyamat során a rákos sejteket úgy is elképzelhetjük, mint egy maroknyi gyomot, amelyet hiába próbálunk elpusztítani a gyomírtóval, a társaikhoz hasonlóan nem akarnak eltűnni a fűből.
Az emberi szervezetben valami ehhez hasonló történik, amikor a daganatos megbetegedés ellen bevetett kezelés a tumornak csak egy részére hat, azok a sejtek viszont, amelyek képesek ellenállni a támadásnak, megmaradnak, sőt szaporodni kezdenek, így a daganat tovább nő. Egyénenként eltérő okokra vezethető vissza, hogy ezek a rákos sejtek miképp válnak ellenállóvá, léteznek azonban olyan mechanizmusok, amelyek szinte minden esetben közösek, és amiket a célzott terápiákkal szembeni rezisztencia esetén megpróbálnak beazonosítani a szakemberek. Ezek az elváltozások egyes tanulmányok szerint a rák okozta halálesetek 80-90%-hoz járulnak hozzá.
Daganatos megbetegedés lehetséges ellenszere
A célzott terápiák működésének lényege, hogy a hatóanyagok a sejtek felületén vagy azok belsejében lévő mutálódott fehérjék egy részéhez kapcsolódva pusztítsák el őket, így felvéve a harcot a daganatos megbetegedés ellen. Ezen folyamat közben megváltozhat a fehérjék alakja, aminek következtében a gyógyszerek nem tudják megragadni a sejtek fehérjecélpontjait, és a kezelések teljesen leállnak. A problémára válaszul a kutatók célzott terápiák új formáit dolgozták ki, olyan gyógyszereket, amelyek akkor is képesek a hatásukat kifejteni, amikor rezisztencia lép fel. Viszont a neves szakmai lapban, a Nature Biotechnology-ban nemrégiben publikált tanulmány ennél is ígéretesebbnek látszó kutatási eredményekről számol be.
Egy Penn State-i kutatócsoport vizsgálta felül a rezisztencia leküzdésének eddigi stratégiáját. A legújabb módszerben a rákos sejtek gyors fejlődési képességét próbálták meg saját maguk ellen fordítani. Ez azt jelenti, hogy az állatokon végzett kísérleteikben a daganaton belüli rákos sejteket úgy alakították át, hogy már a kezdetektől fogva ellenállóvá váljanak az adott kezeléssel szemben. Tehát egy második képességgel ruházták fel, és e utasítással módosították a rákos sejteket: olyan gyógyszereket termeljenek, amelyek nemcsak a módosított rákos sejteket, hanem a közelben lévő többi daganatos sejtet is megöli.
Kísérletek a daganatos megbetegedés ellenszere érdekében
Az ötlet teszteléséhez először számítógép modelleket használt a kutatócsoport, hogy minél jobban megértsék a daganatok fejlődését a különböző kezelések hatására. Ennek köszönhetően pedig szimulálni tudták a stratégiájuk hatását a különböző ráktípusoknál. Ezt követően szintén számítógépes modell segítségével megtervezték a váltási stratégiát egy olyan gyakori kezelési forgatókönyvre, ahol a daganatos megbetegedés terápiájával szeben rendszerint rezisztencia lép fel.
Végül egereken is tesztelték a módszerüket, aminek eredménye a kutatókat igazolta. Jelenleg további tesztek szükségesek, a jövőben fejlettebb állatmodelleken fogják finomhangolni az eddigi eredményeket, s még hátra van, hogy embereken is elvégezzék a vizsgálatokat. Bár ezidáig sok akadály áll még előttük, a kutatások vezetője, Dr. Khalid Shah szerint ígéretesek az eddigi eredmények.
A leukémiával és daganatos megbetegedéssel élő gyermekek gyógyulását te is segítheted. Így arra kérünk, ha teheted, akkor támogasd te is a kis betegek felépülését!