A gyermekkori leukémia diagnózisa 2021-ben változtatta meg Anasztázia és családja életét. Az akkor 11 éves kislányt akut limfoid leukémiával kezdték el kezelni, a terápia alatt pedig sokunk számára elképzelhetetlen harcokat vívott meg Anasztázia. Szerencsére most már egyre jobban van: ismerd meg a történetét közelebbről is!
Gyermekkori leukémia első jelei
Anasztáziánál 2021-ben, mindössze 11 éves korában diagnosztizáltak akut limfoid leukémiát (ALL-t). A koronavírus-járvány idején a tünetei – láz, végtagfájdalom, fejfájás – miatt pedig először csak arra gyanakodtak, hogy a poszt covid hatása mutatkozik meg a szervezetében. Sajnos azonban az idő múlásával a tünetek nem enyhültek, sőt, fokozódtak. Hosszas kivizsgálások után született meg a diagnózis: gyermekkori leukémia.
Anasztáziát azonnal kórházba kellett vinni, és megkezdődött a kemoterápiás kezelése, amelyet a szervezete nagyon nehezen viselt. Az első kezelések során sok mellékhatás jelentkezett, ám a kislány mindeközben hősiesen küzdött végig minden egyes napot.
Vitathatatlan, hogy a történet legnagyobb harcosa Anasztázia, a betegség azonban a család többi tagját is megviselte. A szülők felváltva támogatták lányukat a kórházban, az édesanya szerencsére home office-ban dolgozott, így nem vesztette el a munkáját, és annyi feladatot vállalhatott, amennyit a körülmények között elbírt.
Az érzelmi megpróbáltatások azonban nemcsak Anasztáziát és a szüleit érintették. Kishúga is nehezen dolgozta fel hogy a testvére hirtelen nem volt ott a mindennapjaiban, miközben a szüleit is kevesebbet látta. Ennélfogva az édesanya pszichológusi segítséget is igénybe vett, hogy megfelelően tudják kezelni a kialakult helyzetet.

Gyermekkori leukémia kiújulása
A kemoterápiás kezelések után Anasztázia tünetmentes volt egy évig. Ebben az időszakban mindenki reménykedett, hogy a legrosszabbon túl vannak, és már kezdtek fellélegezni. Ám egy nap Anasztázia újfent rosszul lett, rosszul érezte magát, belázasodott, és ismét végtagfájdalmai jelentkeztek, a család félelmei beigazolódtak. Ekkor éppen Siófokon tartózkodtak, így Anasztáziát mentővel szállították a Kaposvári Kórházba.
A vizsgálatok megállapították, hogy a gyermekkori leukémia kiújult. A Kaposvári Kórházból Szegedre került át Anasztázia, ahol az orvosok kijelentették, hogy csak csontvelő-transzplantációval van esély a gyógyulásra. Sajnos a családból senki sem bizonyult megfelelő donornak, de szerencsére Németországban találtak alkalmas donort.
Gyermekkori leukémia kezelése csontvelő-transzplantációval
A csontvelő-transzplantációt sugárkezelés előzte meg, és csak ezt követően történt meg a műtét. A kis betegnek pedig transzplantáció után hat hétig steril boxban kellett élnie. Az embert próbáló hat hét alatt Anasztázia súlyos nyálkahártya- és hashártyagyulladást kapott, aminek következtében nem tudott enni, inni, kizárólag vénásan táplálták.
Jelenleg pedig végre megérkeztek a pozitív hírek is: Anasztázia állapota stabilizálódott. Pár hete pedig a család hatalmas örömére a kislányt hazaengedték pár napra. Bár még nem tudni pontosan, mikor térhet végleg haza, a régi életébe, mi bízunk benne, hogy minél előbb, és végig azon leszünk, hogy támogassuk a gyógyulása felé vezető úton. A családtámogatási programunknak köszönhetően havonta 35 000 forinttal segítjük a családot, ezenfelül pedig áprilisban meglátogattuk őket a kórházban is. Anasztázia ebben az időszakban ünneplete 13. születésnapját, így hát egy Harry Potter legóval próbáltunk apró örömöt csempészni a mindennapjaiba.

Támogassuk együtt a gyermekkori leukémia harcosait!
Ma Magyarországon közel 2000 gyermek harcol gyermekkori daganatos betegségekkel. A hosszú, gyakran évekig tartó kezelések nemcsak lelkileg viselik meg a családokat, hanem komoly anyagi terhet is rónak rájuk – sok esetben egyetlen keresetre korlátozódik a család jövedelme ebben az időszakban.
Célunk, hogy olyan biztonságos, támogató környezetet teremtsünk számukra, ahol a gyermekek a lehető legjobb körülmények között gyógyulhatnak. Hiszen a felépüléshez nemcsak a kezelések, hanem az állandó kórházi ingázás, a gyógyszerek, a steril környezet fenntartása és a speciális étrend biztosítása is elengedhetetlen – mindezek pedig jelentős költségekkel járnak.
A Gyermekleukémia Alapítvány családtámogatási programja éppen ebben nyújt segítséget: enyhíti a szülők vállára nehezedő anyagi terheket. Mindez azonban nem valósulhatna meg az adó 1% felajánlások nélkül – minden támogatás életre szóló esélyt ad egy beteg gyermeknek.
Szívből köszönjük, ha május 20-ig minket választasz az adód 1%-ának felajánlásakor. Ha még többet szeretnél tudni a felajánlás menetéről, akkor ebben a blogbejegyzésben minden fontos információt megtalálsz róla.