A kemoterápia mellékhatásai minden betegnél más és más mértékben jelentkeznek a terápia alatt, azonban a kezelés miatt fellépő szövődmények között több, általánosan ismertebbet is felsorakoztathatunk. Most ezeknek a melléktüneteknek, illetve azok enyhítésének jártunk utána.
Miért alakulnak ki a kemoterápia mellékhatásai?
A kemoterápiás kezelés célja, hogy meggátolja, illetve elpusztítsa a ráksejteket. Az itt használt anyagokra pedig az olyan gyorsan osztódó sejtek, mint például a ráksejtek, kifejeztten érzékenyek. A szerek azonban sajnos nem tesznek különbséget a rosszindulatú és az egészséges sejtek között. Ennélfogva szervezetünk azon részei, ahol szintén gyorsan osztódó, ámbár egészséges sejtek vannak (mint például a csontvelő, az emésztőrendszer nyálkahártyája, a hajhagymák, illetve az ivarszervek) különösen érzékenyek a kezelés hatásaira. A kemoterápia mellékhatásai tehát részben a fenti sorokkal magyarázhatóak, és a gyógyulás folyamatában aligha elkerülhetőek.
Hányinger a kemoterápia mellékhatásai között
A kemoterápia mellékhatásai közül az emésztőrendszeri tünetek jelentik az egyik legkellemetlenebb megpróbáltatást a betegek számára. A hányinger és a hányás a kezelés közben, utána néhány órával vagy akár pár nappal is jelentkezhet. Ezenfelül pszichés hatások is szerepet játszhatnak a hányinger megjelenésében, ugyanis a hányástól való félelem miatt már a kezelés előtt felléphet ez a mellékhatás.
A hányinger elkerülésében vagy esetleg enyhítésében sokat segíthet, ha a beteg jól szellőztetett szobában tartózkodik, hiszen a különböző szagok, erős illatok tovább fokozzák a kellemetlenséget. Az ételek terén ilyenkor pirítóssal, pereccel, keksszel, tehát száraz elemózsiával készüljünk, az édességet, valamint a zsírban vagy olajban sült fogásokat pedig kerüljük. Mindezek mellett a kezelőorvos által felírt hányáscsillapító gyógyszerek szakszerű használata szintén nagyban javíthatja a betegek közérzetét. Arról, hogy milyen ételeket ajánlott fogyasztani a terápia alatt, itt olvashatsz bővebben.

Hajhullás és bőrtünetek, mint a kemoterápia mellékhatásai
A hajhullás gyakran az egyik legláthatóbb következménye a kezelésnek, amely nemcsak fizikai, hanem lelki megpróbáltatással iss járhat. A hajvesztés általában a kezelés megkezdésétől számított két héten belül jelentkezik, és bár az átmeneti kopaszság nehézségeket okozhat, fontos tudni, hogy a haj a terápia után szinte minden esetben újranő. Általában az utolsó kezelést követő 4. héten kezdődik meg a növekedése.
Ahogy elkezdődött a kezelés, a hajápolás során kíméletes és puha hajkefék használata ajánlott, a hajszárító és hajgöndörítő alkalmazása kerülendő. A 3-5 naponta történő hajmosás során pedig magas proteintartalmú, gyengébb samponokat tanácsos használni. A bőrt érintő tünetek között szerepelhet még a fényérzékenység. Ha pedig hosszan elhúzódó kemoterápiás kezelésről beszélünk, akkor kéz-láb szindróma is kialakulhat, vagyis talpak és tenyerek kipirosodása, szárazsága.

Fertőzésveszély és vérszegénység a kemoterápia mellékhatásai során
A kemoterápia mellékhatásai nemcsak az emésztőrendszert és a bőrt érintik, hanem a szervezet immunrendszerét is komolyan próbára teszik. A fehérvérsejtek számának csökkenése miatt a betegek sokkal fogékonyabbá válnak a fertőzésekre. Ezért elengedhetetlen a szigorú higiéniai szabályok betartása, a kézmosás gyakoriságának növelése, valamint a fertőző betegekkel, illetve a házi kedvencekkel és azok almával való érintkezés kerülése. Az ételek terén pedig a mosatlan, hámozatlan gyümölcs-zöldség, a nyers tej- és tejtermékek, felvágottak is fertőzésforrást jelenthetnek.
A vérszegénység, a terápia csontvelőműködést károsító, vérképzést gátló hatása miatt alakulhat ki. Mindez pedig fáradékonyságot, gyengeséget és sápadtságot okozhat. Ilyenkor különösen fontos a megfelelő pihenés, a folyadékpótlás és a tápláló ételek fogyasztása, hogy a szervezet képes legyen regenerálódni a kezelések között.

A küzdelmekkel teli úton te is segíthetsz a gyermekeknek!
A kemoterápia mellékhatásai és maga a betegség leküzdhető, és bár az út nem könnyű, a megfelelő orvosi támogatással, a család összefogásával megannyi sikertörténet született már. A gyógyulás felé vezető úton pedig mi is a gyermekek mellett állunk, most már 22 éve.
Ugyanis az olykor évekig tartó kezelések nemcsak lelkileg, hanem anyagilag is hatalmas megterhelést jelentenek a családok számára, akik gyakran egyetlen keresetre kényszerülnek ebben az időszakban. Alapítványunk célja, hogy támogassa ezeket a családokat egy olyan környezet megteremtésében, ahol a gyerekek biztonságban, megfelelő körülmények között gyógyulhatnak. A felépüléshez vezető út azonban számos költséggel jár: rendszeres kórházi ingázás, gyógyszerek, steril szoba kialakítása, speciális étrend — mindez súlyos anyagi terheket ró az érintettekre. Családtámogatási programunkkal ezeken a terheken igyekszünk könnyíteni. Viszont mindezt az adó 1%-os felajánlások nélkül nem tudnánk megvalósítani.
Így arra kérünk, ha teheted, akkor adód 1%-át ajánld fel a Gyermekluekémia Alapítvány számára. A felajánlásról még többet olvashatsz ebben a cikkben.