A leukémiás gyerekek ma már szerencsére egyre nagyobb eséllyel veszik fel a harcot a leukémiával szemben, a betegség kimenetelét pedig befolyásolja a táplálkozás is. Ugyanis kevesebb kezelési szövődmény lép fel, illetve nagyobb a túlélési arány azoknál a gyermekeknél, akik egészséges testsúllyal mennek keresztül a kezelések megpróbáltatásain.
Leukémiás gyerekek étrendje
A leukémiával és daganatos megbetegedéssel küzdő gyermekeknek egyéni táplálkozási igényeik vannak, amelyet akár egy dietetikus is meghatározhat. Általánosságban azonban el lehet mondani, hogy erre az 5 tápanyagra van szüksége a szervezetüknek: fehérje, szénhidrát, vitaminok, ásványi anyagok, egészséges zsírok. Ezenfelül érdemes észben tartani, hogy minél változatosabban étkezzenek.
A fehérjében gazdag ételek – mint például a sajt, tojás, tej, joghurt, sovány húsok, baromfi hal, bab, mogyoróvaj, diófélék, lencse és szója – támogatják a leukémiás gyerekek szervezetének növekedését, a szövetek regenerálódását és feltöltik az immunrendszert. Míg a teljes kiőrlésű kenyerek, a tésztafélék, a burgonya, a rizs, a gabonafélék, a gyümölcsök, a kukorica és a bab kiváló szénhidrátforrások lehetnek. Vagyis ezen ételek energiával töltik fel a kis beteg szervezetét. A hosszú felsorolásból a legjobb választás a teljes kiőrlésű kenyerek és tészták, amelyek rosttartalmuknál fogva megelőzik a székrekedést.
A zsírok pedig segítenek a leukémiás gyerekek szervezetének energiát tárolni, szigetelni a testszöveteket, és vitaminokat szállítanak a véráramba. Ám érdemes észben tartani, hogy a halakban, diófélékben, olívaolajban, zöldségekben megtalálható telítetlen zsírsavak egészségesebbek, mint például a vörös húsokban lévő telített zsírsavak. Emellett pedig a megfelelő folyadékbevitelre is fokozottan ajánlott figyelni, ami történhet vízzel, de a 100%-os gyümölcslé vagy nagy víztartalmú zöldségek és gyümölcsök is kiválóak lehetnek.
Mellékhatás enyhítése a leukémiás gyerekek kezelésekor
A leukémiás és daganatos megbetegedés ellen küzdő gyermekeknél az egyik leggyakoribb kezelési forma a kemoterápia, amelynek több kellemetlen mellékhatása is lehet: étvágytalanság, hányinger, szájfájás, fáradtság, hajhullás, fokozott fertőzésveszély, könnyű véraláfutás. Ezek közül némelyiket gyógyszerrel is lehet enyhíteni, de akár a megfelelő tápanyagok bevitele is segíthet a mérséklésükben.
Hányinger ellen
Hányinger esetén jó taktika lehet, ha az ételadagokat lecsökkentjük, és a napi háromszori étkezés helyett gyakrabban, akár kétóránként esznek a leukémiás gyerekek. Ezen étkezések során ajánlott az alacsony zsírtartalmú ételeket előnyben részesíteni, mint például a főtt zöldségek, gyümölcsök, bőr nélküli sült csirke, perec, pirítós. Emellett a szobahőmérsékletű, akár hideg ételek is segíthetnek (hisz azoknak kevésbé van szaguk, illatuk), míg a fűszeres, túl édes és magas zsírtartalmú ételek inkább kerülendőek.
Tápláló ételek fogyás ellen
Előfordulhat, hogy a hányinger, valamint a kezelés további mellékhatásainak együttese túlzott fogyáshoz vezet. A leukémiás gyerekek szervezetének tápanyaghiányát ekkor olyan kalória- és tápanyagdús ételekkel lehet pótolni, mint például a különböző turmixok, mogyoróvaj, sajtrudak, aszalt gyümölcsök stb. Egyes ételek kalóriatartalmát pedig többféleképpen lehet növelni. A krémlevesekbe, mártásokba érdemes lehet vajat, növényi olajokat keverni, tejszínt használni a szószokhoz, gyümölcsturmixokhoz, sajtot adni a zöldségek vagy szendvicsek mellé vagy éppen tejföllel dúsítani a mártásokat, zöldségeket.
Túlzott testsúlynövekedés
A kemoterápia mellé szteroid tartalmú gyógyszereket is kaphat a kis beteg, aminek hatására megnőhet az étvágya, és túlzott súlygyarapodás léphet fel. Szerencsére, ahogy elhagyja a gyógyszereket, az étvágya a testsúlyával együtt normalizálódhat a gyermekeknek, viszont addig is fontos megőrizni az egészséges testsúlyt. Ennek érdekében alacsony kalória-, zsír- és cukortartalmú, párolt vagy főzött ételeket ajánlott fogyasztania, s érdemes kerülni a túlzott sóbevitelt, a gyümölcsleveket, a gyorsételeket.
Biztonság az ételek terén is
A kezelések hatására a gyermek immunrendszere is legyengülhet, így kevésbé tud küzdeni a fertőzések ellen, ezért elkerülhetetlen, hogy odafigyeljünk az élelmiszerbiztonságra. Alapvetően a legfontosabb, hogy a kevésbé átsütött, nyers ételeket, mint például a nyers steak vagy a sushi, valamint a pasztőrözetlen tejtermékeket és a mézet kerüljük. Ezenfelül ajánlott észben tartani, hogy hanyagoljuk azokat az ételeket, amelyek a kalóriatartalmukhoz képest nem tartalmaznak elég tápanyagot, mint például a gyorséttermi ételek vagy a csomagolt rágcsálnivalók és édességek.
A leukémiával és daganatos megbetegedéssel élő gyermekek gyógyulását te is segítheted. Így arra kérünk, ha teheted, akkor támogasd te is a kis betegek felépülését!